58 עצי דולב חולים ייכרתו במהלך השחרור

חדשות עצובות לתושבי ה-Cours de la Liberation בגרנובל, חמישים ושמונה עצי דולב ייכרתו מ-49 עד 90 משני צידי המסלול. הסיבה ? קנקר צבעוני, פטרייה מזיקה שתוקפת עצי דולב.

זו לא הפעם הראשונה שמבצע כזה יוצא לדרך. ואכן, 19 עצי דולב כבר נכרתו בשנה שעברה באותו מקום ומאותן סיבות. בעקבות הוראה של DRAAF (המנהלה האזורית של אוברן-רון-אלפ למזון, חקלאות ויער), החלו העבודה ביום שני ה-12 בנובמבר. על המשימה אחראית חברת גיזום פוטיאר, שמשך הזמן מוערך ב-5 ימים.

מהי מחלת כתמי סרטן?

כתם סרטן הוא מחלה חשוכת מרפא. הוא זוהה על חמישה עצי דולב בעיר. מחלה זו נגרמת על ידי הפטרייה Ceratocystis platani אשר מסווגת כ"מפגע בריאותי בקטגוריה ראשונה". מחלה חמורה זו הורגת עצי דולב רבים מדי שנה. מכיוון שהפטרייה מסווגת כמזיק חובה, אין פתרון אחר מלבד הדברתו במקור. המאבק הוא אפוא חובה בכל עת ובכל מקום. אבל תהיו בטוחים, אין סכנה לבני אדם.

מחלה זו, הפוגעת רק בעצי דולב, מחסלת עצים בריאים תוך מרווח זמן של בין 3 ל-7 שנים. הזיהום מתרחש באמצעות פצע במערכת האווירית, אך גם דרך הריתוכים המתרחשים בין שורשי העצים השכנים (שורש אנסטומוזה). ייתכנו גם גורמים אקלימיים כמו רוח או גשם. נוכחות מים עלולה גם להחמיר את הזיהום כמו גם הובלת עץ מזוהם שעלול להפיץ את הפטרייה במהלך נסיעתה.

באופן קונקרטי, הפטרייה מתיישבת בכלי העץ שם היא ניזונה מהמוהל ובכך חוסמת את ערוציו. לפיכך, העץ כבר לא יכול להאכיל, בסופו של דבר הוא מתייבש ומת.

מה יהיה על העצים האלה?

עצי הדולב ייכרתו, הגדמים ייעקרו וכל העניין יימחץ. לפי הדופיןשבבי העץ יתרמו לאחר מכן לחימום העיר מרשת חדרי הדוודים פוטרנה.

עץ דולב גרנובל
קרדיטים: jackmac34 / Pixabay

האם העצים הללו יוחלפו?

אין טיפול יעיל נגד כתם סרטן. לפיכך, כל עץ דולב המצוי בהיקף של 35 מטר סביב עץ מזוהם חייב להיות כפוף לכריתה מונעת, בהתאם לתקנות הקיימות. במטרופול כבר חושבים על השתלת פתרונות עם מיני עצים חדשים. המשך יבוא…

מקורות: לדופין, למטרו

מאמרים קשורים:

אלוורה: איך לשמור עליו ולקטוף את הג'ל שלו?

עץ בננה: איך להגן עליו מפני הקור?

קניבליזם בפטריות: מה זה?

זריעה, שתילה, טיפוח ותחזוקה

פרחים שנתיים: 10 זנים קלים לגידול