תערובת בורדו: סכנה לטבע?

תערובת בורדו היא קוטל פטריות המבוסס על נחושת וסיד. חומר זה נמצא בשימוש נרחב על ידי גננים כדי להילחם במחלות וטפילים שונים. בצורת סולפט, נחושת היא המרכיב העיקרי של תערובת בורדו. זהו אחד הפתרונות הטבעיים למלחמה במחלות גינה כמו טחב. אך האם תרופה זו אינה מזיקה כפי שאנו חושבים? אכן, מדענים הוכיחו ללא עוררין את יעילותה הפטרייתית של נחושת, כלומר את יכולתה להרוג פטריות מסוימות, אך מבלי לגלות כיצד היא פועלת על הטבע. אז האם תערובת בורדו תיחשב בטעות טבעית ואורגנית?

תערובת בורדו אינה מוצר חדש. נעשה בו שימוש מאז XIXה המאה והיה זה בשנת 1882 שהבוטנאי אלכסיס מילרדט הבין את היעדרו של טַחַב בעקבות ריסוס תערובת בורדו על הגפנים.

היום, רק נחושת מותרת בחקלאות אורגנית כקוטל פטריות. כאשר הסביבה טובה לטחב (עלים שחורים, פטריות, ריקבון), גננים מבצעים בין 10 ל-15 טיפולים בשנה!

האם עודף נחושת מזהם את הקרקע?

למרבה הצער, התשובה היא כן! לאחר יותר מ-50 יישומים של תערובת בורדו, לנחושת מתחילות להיות השפעות מזיקות. אכן, צמחים אינם יכוליםלספוג לחלוטין. הקרקעות אז הופכות רווי נחושת. דו"ח INRA שפורסם בינואר 2018 נותן ערכים מחרידים. אכן, יהיו בין 200 ל-500 מ"ג/ק"ג נחושת לעומת 3 עד 100 מ"ג/ק"ג בלבד עבור אדמה לא מטופלת.

בנוסף למלחמה במחלות, נחושת גם הורגת תולעי אדמה, חיידקים וחלק מהחיים המיקרוביולוגיים של כדור הארץ. עם זאת, כדור הארץ זקוק למיקרו-אורגניזמים אלו, מכיוון שהם תורמים לפירוק החומר האורגני היוצר את החומוס שמזין את האדמה במים וחומרי הזנה על פני השטח. על ידי שיבוש התהליך הטבעי הזה, נחושת מרוששת את האדמה.

טַחַב
קרדיטים: sunawang / Pixabay

פרויקט איסור נשכח והשפעות בריאותיות שליליות

האם ידעת שבשנת 1991, במהלך הכנת ה תקנה על חקלאות אורגנית, האיחוד האירופי תכנן איסור מוחלט על נחושת לשנת 2002? ואכן, הוא נחשב רעיל לסביבה. אבל הוא כל כך בשימוש על ידי חקלאים המתמחים במגזר האורגני הנשלט על ידי השדולה של התעשיינים במגזר, עד שהפרויקט נשכח.

עם זאת, גופרת נחושת היא הצורה המזיקה ביותר של נחושת לבני אדם ! רעיל אם נבלע, מגרה את העור והעיניים, זה יכול אפילו להשפיע על הפוריות לפי Echa (סוכנות הכימיקלים האירופית). אבל הוא גם יכול לגרום נזק לעובר או איברים לאחר חשיפה ארוכה מדי. כמובן, זה נובע מנחושת שנבלעת שניתן למצוא במים לאחר זיהום מי תהום.

בשאיפה, אנחנו עדיין לא בטוחים בכלום ומחקרים חסרים. עם זאת, במחקר משנת 1969, חוקרים מהפקולטה לרפואה בליסבון דיברו על "תסמונת הריאות של מרסס הכרם". מחקר זה מגלה א נזק לרקמת הריאה מה שעלול להוביל לאי ספיקת נשימה או נזק לכבד.

לסיכום, תערובת בורדו נותרה נושא מאוד שנוי במחלוקת. המשך יבוא…

מקור: 60 מיליון צרכנים – n°126S – אוגוסט-ספטמבר 2018

מאמרים קשורים:

קוטל עשבים: המתכון החזק ביותר 100% טבעי

ספריי באגים טבעי ולא רעיל

10 טיפים טבעיים לתחזוקת הגינה שלך

נסטורטיום: זריעה, גידול, תחזוקה ופריחה

פרחים ירוקים: 9 זנים לגינה ירוקה לחלוטין!