קניבליזם בפטריות: מה זה?

פטריות קניבל, רק הקונספט גורם לך לחייך ובכל זאת זו מציאות. מומחים הבחינו בתופעה מאוד מוזרה ומטרידה ביחסים פטרייתיים. פטרייה שיושבת על כובע של פטרייה אחרת אולי נראית חמודה, אבל האמת אחרת. קניבליזם מיקולוגי זה הוא למעשה יחס של טפילות. גלה את הצד החבוי של פטריות.

1) מהן פטריות קניבל?

אנחנו יכולים להבדיל שתי קבוצות פטריות:

  • Macromycetes: גלוי לעין בלתי מזוינת ובעל צורה של פטריה קלאסית, כלומר עם כף רגל וכובע.
  • Micromycetes: הרבה יותר קטן, הם מכילים עובשים ושמרים.

שני סוגי פטריות אלה הם קניבלים. יתר על כן, אחד הזנים הקטנים ביותר (Hypomyces chrysospermus) נקרא "אוכלי בולטוס". פטרייה זו (Ascomycete) תוקפת את ה-ceps ואת boletes על ידי כיסוי עם אבקה צהוב לבנבן, אם כן ניזון מהמארח שלו שאנחנו כבר לא מזהים.

פטריות אחרות (Hypomyces) תוקפות russulae וכובעי חלב. כמו האסקומיסטים, הם מכוסה בתבנית אפרפר, לבן או זהוב. וכך, בסופו של דבר הוא ניזון מזה. בדרך כלל, נמנעת צריכת הפטריות ה"כפולות" הללו, אך לטענת כמה אניני טעם, הן מציעות לפעמים קצת יותר גסטרונומי, הן מבחינת הטעם והן מבחינת המרקם. עדיין צריך להתפתות…

יש עשרות פטריות קניבל כמו ה-pseudoboletus parasiticus שמתיישב על הסקלרודרמה או ה-Nictalis נושאת הכוכבים שתוקפת את הרוססולים ואת כובעי החלב, ה-Volvariella surrecta על ה-Clitocybes הערפיליים, ה-psathyrella epimyces הניזונים וחוסמים את הפירות הקופרין השעיר.

תופעה זו נמצאת גם בכמה פטריות נפוצות יותר כגון פטריית פריז, קורבן של עש הרך האימתני (Mycogone perniciosa). פטרייה זו מעכלת את המארח שלה, והופכת אותו לגוש חסר צורה, בעל ריח רע ורפוי.

פטרייה
קרדיטים: Mushroom Observer / ויקיפדיה

2) איך הם מאכילים?

פטריות קניבל לספוג את הטרף שלהם לאט מאוד. מדענים הבחינו בהתנהגות חיה ותוקפנית משמעותית יותר. הם חודרים לטרף שלהם, מפרישים רעלים ואנזימים, ואז סופגים אותו.

רוב הפטריות הקניבליות אינן גורמות למוות המיידי של המארח שלהן. קודם כל, הם טפילים אותו וגורמים לו הֶרֶס שיכול להיות ארוך יותר או פחות. בדרך כלל, לאחר שהם מתקבעים, הם חודרים באופן אינטימי קרוב יותר לתאי המארח ו לאט לאט לספוג את תוכנם כגון מים וחומרים מזינים על מנת לגשת למקור הפחמן. הטפיל משתמש באנזימים ורעלים כדי להתגבר על ההגנה של המארח.

תופעות מסוימות עדיין נותרו בגדר תעלומה, מכיוון שה-Nictalis נושא הכוכבים תוקף רק רוסלות ומכסות חלב ישנות מאוד. האם הוא ניזון רק מ תאים מתים או שהוא, להיפך, מנצל אותם חולשות ? הקשרים בין קהילת הפטריות מאפשרים לנו להבין את יחסי הגומלין השונים בין יצורים חיים בטבע. יתר על כן, פטריות קניבלים הופכות לעזרים יקרי ערך בהגבלת התפשטות מחלות פטרייתיות.

מָקוֹר

מאמרים קשורים:

בונסאי: איך לשמור על העץ המיניאטורי שלך?

Pilea Peperomioides: כיצד לטפל בצמח הכסף הסיני

Cœur de Marie: עצות לגבי שתילה ותחזוקה

4 פתרונות טבעיים נגד מחלות גינה