פרת משה רבנו אסייתית: מהן הסכנות?

הפלישות של פרת משה רבנו אסייתית מתרחשות בעיקר עם תחילת החורף. לכן, כשהטמפרטורה יורדת, החיות הקטנות הללו נוטות להתארח בבתים שלנו. השאלה היא: האם הם מסוכנים לאדם או לגידוליו? ואכן, פרת משה רבנו אסייתית שונה מאוד מהפרת משה רבנו האירופית שאנו מכירים. התקרב לחרק הזה מאין כמוהו.

פיתוח באירופה

חיפושית הגברת האסיאתית יובאה מרצון בשנת 1980 לאירופה ולארצות הברית. המטרה הייתה לשלוט ביעילות בכנימות בצורה אקולוגית וחסכונית יותר. יש לומר שבבגרות, פרת משה רבנו האסיאתית אוכלת כמות שווה של 90 עד 270 כנימות ביום. הוא גם מטיל כ-2,500 זחלים במהלך כל תוחלת החיים שלו, שהיא שלוש שנים. עם זאת, בשנת 2003 הוא הגיע באופן חשאי יותר דרך בלגיה. מאז, החברה שמכרה אותם כקוטל חרקים נאלצה להפסיק את הסחר במין זה של פרת משה רבנו.

המאפיינים של פרת משה רבנו האסיאתית

די קשה לזהות את פרת משה רבנו בין כל המינים הקיימים. הם מזוהים בצורה הטובה ביותר לפי מספר הכתמים. אכן, לפרת משה רבנו האסייתית יש בין אפס לתשע עשרה נקודות שחורות או אדומות והיא נמדדת בין 5 ל-7 מ"מ, מה שהופך אותה הגדול בעולם.

פרת משה רבנו אסייתית
קרדיטים: jax10289 / iStock

האם פרת משה רבנו אסייתית מסוכנת?

עבור פרת משה רבנו הוא אויב אדיר, כי הוא אוכל לא רק את הביצים של חרקים אחרים, אלא גם את אלה של פרת משה רבנו המקומי. אבל הוא גם ניזון הרבה מכנימות ומחרקי קשקשת, מה שהופך אותו למועיל לגינה. לפרת משה רבנו האסיאתית יש טפילים בביצים, ולכן הם יכולים לגרום למוות של חרקים אחרים אם הם בולעים אותם.

עבור האיש, זה לא נוכח ללא סיכונים משמעותיים. הרעלים שהוא משחרר גורמים במקרים מסוימים אלרגיות. הלשלשת מביאה ריחות רעים, אבל שום דבר לא מסוכן לבני אדם. הבעיה היחידה מתעוררת כשהיא מזמינה את עצמה בסתיו על קירות בניינים באלפים למצוא סדק כדי לחסות ולרדם בחמימות. זו הסיבה שאנו מוצאים הרבה מהם בבתים שלנו בחורף.

איך לחסל אותו?

על ידי שינה בבתים, פרת משה רבנו אסייתית לא רק גורמת לאלרגיות, אלא גם לבזות את הקירות והווילונות. הדרך הקלה ביותר להיפטר מהם היא לאסוף אותם בשקית גדולה או לשאוב אותם עם שואב אבק ולהכניס את השקית למקפיא. אחרי 24 שעות הם יהיו מתים. פשוט לזרוק את השקית לפח או להשתמש בפרת משה רבנו המתה לקומפוסט.

מאמרים קשורים:

איך להילחם בחיפושיות באופן טבעי בגינה

טחב אבקתי: כיצד למנוע ולטפל במחלה קריפטוגמית זו?

תחת שחור עגבניות: איך לטפל בו ולהבדיל בינו לבין אלטרנריה?

איך לשמור על הדשא במהלך הקיץ? התשובה ב-6 שלבים

איך חורפים צמחים מקורה?