פרח משנה את צבעו כדי להסתיר מהגבר

אולי מעולם לא שמעת על ה Fritillaria delavayi, וזה נורמלי מאחר ומדובר בצמח שהופך ליותר ויותר נדיר וצומח בגבהים גבוהים מאוד בהרי סין (מחוזות סצ'ואן, שונן ויונאן). הוא מייצר פרח יחיד וייחודי חמש שנים לאחר התקנתו באדמה, מה שהופך אותו לדבר נדיר שעולה הרבה כסף. יתרה מכך, חוקרים ציינו לאחרונה עובדה מדהימה: הוא משנה צבע בתדירות גבוהה יותר כדי לברוח מבני אדם. הנה הסיפור המדהים של Fritillaria delavayi.

חייו באזור ההררי

צמח זה, שנמצא בין 3,800 ל-4,700 מטרים מעל פני הים בסין, נמצא בשימוש זה מכבר ברפואה הסינית המסורתית. תמצית הנורה שלו אכן משמשת לטיפול בשיעול. נחשק מאוד, בחירת ה Fritillaria delavayi לכן נמצא בעלייה במהלך השנים. אבל זה לא נותן את עצמו יותר מאז האינסטינקט הטבעי שלה דוחף אותה להסוות את עצמה כמו לטאה.

Fritillaria delavayi
קרדיטים: YANG NIU

בעיקרון, העלים והפרחים של צמח זה הם בצבע ירוק. עם זאת, יש מעט בוטנאים מאוניברסיטת אקסטר (אנגליה) וממכון קונמינג לבוטניקה (סין) חקרו את צבעו מקרוב יותר וערכו הערה מפתיעה: הצמח כבר אינו ירוק כמו קודם ומשנה את צבעו לעתים קרובות כדי להפוך לאפור או חום.

כדי להגיע לתצפית זו השוו את צבעי הפרחים לפי מקומות גידולם, נראותם ואזורי הקטיף. מהר מאוד הגיעו למסקנה שצבע הצמחים משתנה בעיקר על האזורים המושפעים ביותר מהיבול. המשמעות היא שבאזורים שבהם בני אדם מתערבים באופן קבוע בטבע, Fritillaria delavayi להסוות את עצמם בגוונים הדומים לסלעים הרריים החל מ חום עד אפור כהה. אתה יכול לראות את זה בתמונה למטה:

Fritillaria delavayi
קרדיטים: YANG NIU

בני אדם משנים את הרפלקסים של הטבע

לפני שהגיעו למסקנה שהסוואה זו נובעת מלחץ אנושי, מדענים חשבו שהיא מגיעה מבעלי חיים אוכלי עשב ושהצמח מסתתר מולם. אבל כשציינו שאף חיה מהסוג הזה לא חיה בסביבה, המדענים הבינו במהירות שזה בא מהאדם. ה Fritillaria delavayi לכן לשנות צבע, כי הם נקטפים לעתים קרובות מדי והם רוצים להגן על עצמם כדי לשמור על המינים שלהם.

6 סחלבים המשגשגים בטרריומים

טכניקות וטיפים לזריעת דשא בקלות!