"עשבים שוטים? לא למגוון ביולוגי!

עשבים שוטים, עשב בר או אפילו עשבים שוטים אינם נהנים ממוניטין טוב אצל הגנן שמנסה כל הזמן להגביל את התפשטותם באדמתו. עם זאת, הם מקדמים את המגוון הביולוגי בכך שהם מאפשרים לחרקים ולציפורים להאכיל. אז מה אם נשנה סוף סוף את ההשקפה שלנו על עשבי הבר בגינה?

עשבים פראיים, אלופי המערכת האקולוגית

שן הארי, תלתן, פרג… ברגע שהם מופיעים במדשאה, הגנן לא מפסיק לרדוף אחריהם. הטיעון העיקרי למיגורם הוא אסתטי. עם זאת, כל הזנים של צמחים ובעלי חיים הם חלק ממערכת אקולוגית תלויה הדדית. זה אומר ש לכל הצמחים יש תפקיד.

לפרחים של צמחי הבר הללו יש אפוא תפקיד ראשוני בטבע: הם להאכיל חרקים מאביקים חיוני להאבקה. הם אכן מבטיחים רבייה של צמחים אשר עוברים דקדנס חזק בגלל ה "הירידה הנוכחית של מאביקים (40% מהמינים המתועדים נמצאים בסכנת הכחדה ו 70% מהחרקים המעופפים נעלמו ב-30 השנים האחרונות)" כפי שהוסבר פוליניה.

פרפר חיננית
קרדיטים: מרסל סטורפ/iStock

כפי שצוין דו"ח מהוועדה הכללית לפיתוח בר קיימא: "ברמה האירופית, 80% מהצמחים הפורחים מואבקים […] על ידי חרקים. עבור מינים מעובדים, 84% מהם תלויים ישירות בחרקים מאביקים".

עשבים שוטים לא קיימים

השם "עשב" נובע משימושים רפואיים עתיקים. עשבי הבר ששימשו לריפוי נקראו אז "עשבים לרשע", שהפכו ל"מלשרבס", ואז "עשבים שוטים". משפחת עשבי הבר כוללת את כל הצמחים המקומיים או המוכנסים שרמת התפתחותם הפכה מעבר לשליטת האדם. עשבים שוטים אינם מובנים באופן שגוי מכיוון שהם מציעים תכונות בלתי נחשדות. אגב, הידעתם שחלקם אכילים?

בין הידועים ביותר, הסרפד מסמן אדמה עשירה בחנקן. זהו צמח מארח לכחמישים חרקים, כולל פרפר האדמירל האדום. בנוסף, אפשר לרקוח הדברה מעולה ודשן טבעי בזכות הסרפד! שן הארי מאכיל דבורים, דבורים, רחפים, פרפרים וחרקים רבים אחרים. קורבן של עקירה כפייתית, הוא בכל זאת אחד הראשונים לפרוח באביב והאחרון בסתיו, ומספק את המזווה לכמה מאות חרקים.

זבל סרפד
קרדיטים: robertprzybysz / iStock

שנה את נקודת המבט שלך על עשבי הבר

כפי שצוין על ידי בית הטבע : "הימצאות עשבי בר בדשא אינה סימן להזנחה.." בואו גם נקדיש את הזמן לשאול את עצמנו: קוטלי עשבים המזהמים את הקרקע והמים הם מקור זיהום שניתן להימנע ממנו. יתר על כן, עקירה שיטתית של עשבים שוטים כדי להתגבר עליהם היא אוטופיה מתוקה. לדוגמה, "צמח פלנטיין מפזר 40,000 זרעים בשנה שיכולים להישאר רדומים למשך 40 שנה!

לבסוף, לתת לעשב לגדול מאפשר למין הבר לחזור לאדמתך לקדם מגוון צמחים. עשבים, חינניות, תלתנים, שן הארי, פרגים וסחלבים פראיים אחרים הם כולם זנים שניתן ליהנות מהם ומשחקים תפקיד באיזון המגוון הביולוגי.

להאכיל חי עזר

על ידי אספקת פרחים וזרעים לאורך כל השנה, עשב בר מושך ומזין מינים רבים של ציפורים וחרקים. אין כמו עשבים שוטים כדי למשוך לגינה פרפרים, פרת משה רבנו, רחפות, כנפיים, דבורים או ציצים, שהם כלי עזר שימושיים מאוד לגנן. החיננית, למשל, מספקת מקור של צוף ואבקה לחרקים מאביקים. הוא פורח כל השנה ומקבל את שמו מהפריחה הפעילה בחג הפסחא. הגדילן הוא גם צמח מזין בזכות זרעיו הרבים.

אז השאר רצועות דשא במקומות שיכולים להיות פראיים: לאורך משוכות, קירות נמוכים, שבילים… כל אלו הן שמורות אקולוגיות הכרחיות למחזור החיים של מינים.

ציצי כחול
קרדיט: emilio100/iStock

שפר את הקרקע

איכות הקרקע היא הבסיס לצמח בריא. כמה צמחים ספונטניים נמצאים שם כדי לעזור לגנן לשפר את האדמה. התלתן הוא לדוגמה דשן מצוין מה שמשפר ללא הרף את איכות הקרקע. הוא לוכד חנקן מהאוויר ושאריות מהאדמה כדי לאחסן אותם. זה גם משפר את מבנה הקרקע. חמיץ מצוי הוא מנקז טבעי. עם זאת, אל תתנו לו להזרע, כי הוא יכול להפוך במהירות פולשני.

צמח תלתן אחו
קרדיטים: iStock / KariHoglund

פתרונות להקלת חיים משותפים עם שטחים מעובדים

חיפוי ערוגות, גובה החיתוך של הדשא (8 ס"מ) וכן צמחי כיסוי קרקע הם בין הטכניקות הלא מזהמות להגבלת התפשטות בטרם עת של עשב בר. עם כמה טריקים, גינון ועשב פרא יכולים להתקיים במקביל, ובכך להימנע מלפלוש לאזורים מעובדים.

Hylocereus undatus (פרי דרקון או פיטאיה): זריעה, טיפוח וטיפול

לגלות את סוגי השורשים השונים