כיצד לטפל בו ולהבדיל בינו לבין אלטרנריה?

נקרא גם נמק סוף פריחה, תחתית שחורה של עגבנייה ידועה היטב לגננים המגדלים עגבניות. התאונה הפיזיולוגית הזו של הטבע אינה מחלה של צמחי עגבניות ובשונה מהאלטרנריה איתה היא מתבלבלת לעתים קרובות. אז איך להבדיל בין השניים, אבל מעל הכל איך להימנע מהבעיה הזו ולהציל בצורה הטובה ביותר את העגבניות בגינת הירק שלכם? הנה כל מה שאתה צריך לדעת על תחת שחור עגבניות… וגם מחלת אלטרנריה.

1. מה ההבדלים בין תחתית שחורה של עגבניות למחלת אלטרנריה?

התחתית השחורה בהחלט מפחיתה את איכות העגבנייה, אך אינה מהווה כל סכנה לתרבית מאחר ולא מדובר במחלה הרסנית. לכן חשוב להבחין בבעיה זו, כי היא אינה דורשת כל טיפול. אז למדו את עצמכם להימנע מטיפול מיותר שעלול לגרום לנזק רב יותר. תחת שחור עגבנייה מאופיין בכתם שחור בבסיס ובראש העגבנייה. לעתים קרובות חלול ויבש, כתם ירקרק זה מופיע בהתחלה על הפרי כאשר הוא עדיין ירוק. הכתם הופך לשחור כאשר הפרי בשל.

אלטרנריה היא פטרייה הפוגעת בעגבניות בכל שלבי התפתחותן. על גבעול הצמח מופיעים כתמים אפרפרים והפרחים הופכים לנמקים בגובה עלי הגביע. על הפרי מופיעה הפטרייה ככתמים חומים גם כשהפרי לא בשל ועדיין ירוק. לכתמים מוקדמים יש לרוב הילה צהבהבה. עם מחלה פטרייתית זו, הפרי נמצא בסיכון להידבק בפטריות אחרות.

עגבנייה שחורה
לשם המחשה, כך נראה התחת השחור של העגבנייה – קרדיטים: מילה אוסמנובה / iStock

2. טיפולים ופעולה מונעת

כדי למנוע תחת שחור עגבניות, אתה צריך להבין את זה. אכן, האחרון נובע מלחץ מים. זה עשוי לנבוע מהשקיה לא סדירה או מים קרים מדי במזג אוויר חם. מתח זה גורם לספיגת סידן לקויה בפרי. אז כדי למנוע את הבעיה הבריאותית הקטנה הזו, אתה צריך לכבד את כללי ההשקיה. ניתן לשנות את אספקת המים כך שתהיה פחות סדירה, אך בכמות גדולה יותר. בנוסף, חיפוי טוב יכול למנוע ייבוש פני השטח. אתה יכול גם להשקות קצת יותר מהבסיס. כך, הוא יפתח שורשים שיחפשו מים עוד יותר. מעל הכל, אין להרטיב את העלים.

לגבי אלטרנריה, מינים מסוימים נוטים פחות לזיהום על ידי פטרייה זו. מינים כמו עגבניות שרי או סטייק בקר פחות רגישים. אפשר לרסס זבל זנב סוס כאשר מופיעים סימני זיהום ראשונים. תערובת בורדו יכולה גם למנוע הדבקה בפטריות. כדאי לדעת שהפטרייה נשארת באדמה במהלך החורף. ואז ברגע שמזג האוויר מתון יותר, הוא מתחיל לזהם את הצמחים שמסביב.

מאמרים קשורים:

תולעי תיל: איך להילחם בתולעי תיל בגינה

מחלת עגבניות מאוחרת: איך להילחם במחלה ההרסנית הזו

מחלות של עצי פרי: איך לזהות ולטפל בהן?

איזו עבודה לתחזק אותו באביב?

9 טיפים לשמירה על כוכב חג המולד שלך זמן רב יותר