כבול: מה זה ולמה הוא משמש?

כבול הוא חומר אורגני המצוי בעיקר בקרקעות רוויות מאוד במים. זהו חומר מאובנים שאינו מתחדש. כדי להשיג 5 ס"מ של כבול, זה לוקח בערך מאה שנה! זו הסיבה שהחילוץ שלו מוסדר. הוא נמצא באדמה שבה יש לו את היכולת לווסת מים ואוויר. אבל למה בדיוק משמש כבול? אנו מזמינים אתכם לגלות אותו.

המאפיינים של כבול

מופק מחומר צמחי מאובנים, הכבול מגיע מביצות כבול אשר ידועות כדלות בחמצן, אך מצד שני לחות מאוד. לפי התקדמות פירוק החומרים, נמצא סוגים שונים של כבול.

כָּבוּל
קרדיטים: Henk Hulshof / iStock

הסוגים השונים

הכבול הבלונדיני הוא הסוג הצעיר ביותר והוא דווקא כן סִיבִי. יש לו יכולת אגירת מים גבוהה מאוד, אך מספק רק מעט מינרלים.

כבול חום מגיע מהפירוק של ממהרים וצמחי עצים. פירוק זה יכול להימשך עד 5000 שנים! לסוג זה של כבול יתרון שיש לו pH ניטרלי. כמו כבול בלונדיני, הוא די סיבי.

לבסוף, לגבי כבול שחור, שהוא העתיק ביותר, פירוק מוחלט יכול להימשך עד 12,000 שנים. זה הכי הרבה עשיר במינרלים כמו גם חומר אורגני. הוא משמש במיוחד לטיפול במים וכן בגנים.

בגן

כבול משמש לעתים קרובות מאוד עבור להפוך קרקעות כבדות לקרקעות קלות יותר ולהעשיר אדמות מסוימות. זה כבר מזמן סוג של תרופה לבעיות קרקע שונות. עם זאת, הזמנים השתנו וכעת עלינו לנסות להוציא זאת מחוץ לחוק.

ואכן, לביצות כבול יש חי וצומח מאוד מיוחדים. עם זאת, שחזור החומר הזה מעמיד בסכנה מערכת אקולוגית שביר מאוד ופוגע במגוון הביולוגי. למרבה המזל, כעת ניתן להחליף אותו בקומפוסט. ואם אתם קונים צמח אורגני דעו שלא יהיה כבול בעציץ המכיל את הצמח.

8 צמחים מטפסים שאוהבים את הצל

14 תרופות טבעיות למלחמה בכנימות