האם צמחים מתקשרים זה עם זה?

האם צמחים מתקשרים זה עם זה? זו שאלה טובה ! חוקרים בדקו את השאלה כדי להרים את המסך על המסתורין השולט בעולם הצומח. אז, אין יותר מתח: כן, צמחים מתקשרים זה עם זה. תהיה להם אפילו רגישות לסביבתם. הנה מה שאנחנו יודעים על תקשורת צמחית.

שפה אילמת בצמחים

תקשורת בין צמחים היא לא מה שאנו מדמיינים בין בני אדם. זוהי תקשורת שעוברת דרך אותות שקטים. אחד האותות הוא חשמלי ואיטי מאוד. הזרימה החשמלית נעה בתוך איברי הצמח ואם שני צמחים נוגעים זה בזה (ברמת השורשים למשל), הם יכולים לתקשר על רגשותיהם. השני הוא א תקשורת באמצעות מסרים כימיים נדיפים. אלו מסרים שעוברים באוויר, קצת כמו יונת דואר. טכניקה זו מאפשרת לשני צמחים לתקשר גם אם הם במרחק כמה מטרים זה מזה. בשני המקרים זה נקרא תקשורת איטית, כי זה לוקח כמה שעות.

צמחים מתקשרים שיטה תקשורתית
קרדיטים: czekma13 / iStock

תקשורת במקרה של סכנה

צמחים יכולים להעביר את המסר זה לזה במקרה של סכנה. זה המקרה של שיטה בדרום אפריקה שיכולה להזהיר את המתלוננים שלו. ואכן, אם העלים מותקפים, הם מייצרים טאנין, מוצר רעיל לבעלי חיים, אבל גם אתילן באוויר. בזמן שאנטילופה גולשת על העלים שלה, השיטה הזהירה את חבריה על ידי שחרור אתילן כשהיא מתפשטת באוויר. לאחר שהבינו שהאיום קרוב, החלו עצי השיטה האחרים להטעין את העלים שלהם בטאנין כדי להגן על עצמם. תופעה זו נצפתה גם בקרב אדר או צפצפה בצרפת.

תקשורת בין ההורים

תקשורת תומכת נוספת הנצפית בצמחים היא של הורים. אכן, לכמה עצים כמו אורן יש את היכולתלהתאים את הצמיחה שלהם בהתאם לצמחים הגדלים סביבם.

למשל, באורן, ההורים מזהים את צמחי האורן הצעירים הגדלים בבסיסם. לאחר מכן העץ יכול לבחור לייצר פחות שורשים כדי לתת לו את המרחב שהוא צריך לגדול, אבל גם כדי לספק חומרים מזינים חיוניים דרך השורשים והמיקוריזה. צמחים צעירים בסבך מתקשים לגשת לאור. ולכן הפוטוסינתזה שמייצרת את החומרים המזינים הללו היא נדירה יותר. לעומת זאת, במקרה של מין זר, העץ יכול לבחור להתחרות עם השכן לפתח עוד את שורשיו.

צמחים ובעלי חיים

הגבול בין תקשורת למניפולציה הוא בסדר. מה שאנחנו כן יודעים זה שצמחים מתקשרים עם בעלי חיים וחרקים. עגבניות, תירס, כרוב או אפילו טבק מייצרים חומרים שהם משחררים אליהם לאוויר למשוך טורפים טבעיים של המזיקים שלהם.

השפה עם המאביקים היא גם שפה, כי היא עוברת דרך החזותי (פרחים צבעוניים, גדלים גדולים וכו'), אבל גם דרך הריח (פרחים ריחניים). לאחר מכן הצמחים מייצרים פירות וירקות המושכים בעלי חיים שיכולים להפיץ זרעים עתידיים!

התוספת הקטנה: אנחנו גם יודעים שצמחים מגיבים למגע, כמו הרגיש (Mimosa pudica) שמגיב למגע הקל ביותר על ידי סגירת העלים שלו.

כל מה שאתה צריך לדעת על תחזוקת סחלב האנפה

עשבים שוטים שימושיים ולא כל כך גרועים. גלה מדוע!