איך לטפל בפטרייה הורסת עצים?

ריקבון שורשים הוא פטרייה הורסת עצים. לא ידועה תרופה לטיפול בעצים שנפגעו ממחלה קריפטוגמית זו. נקראת גם פטרייה ארמילירית בגלל צבעה של דבש-אומח, ריקבון שורשים מתפתח בבסיס העץ ותוקף ישירות את השורשים. כדי למנוע זיהום של עצים אחרים, להלן השלבים לטיפול ומניעת מחלה קריפטוגמית זו.

מהם התסמינים של ריקבון שורשים?

במהלך החודשים החמים יותר, כאשר העלווה של שיחים ועצי פרי נמצאת בצמיחה מלאה, העץ הופך בהדרגה. הוא מתייבש, העלים מצהיבים והוא נבול. הקליפה מתקלפת בקלות וריח פטריות נודף ממנה. במהלך הסתיו מתחילות לצמוח פטריות חומות או בצבע דבש בגוש סביב שורש העץ כמו כתר. לאחר מכן הפטריות תוקפות את שורשי העץ עליו הן מחוברות. ריקבון השורשים ידרדר אותם עד כדי הרג אותם. המוהל אינו עולה עוד בעץ והעץ פונה למוות בטוח.

הצמחים המושפעים ביותר הם בדרך כלל:

  • עצי פרי כגון עצי תפוח, אגס, אפרסק, דובדבן או זית
  • שיחים כגון תאשור, לילך או שיח ורדים
  • עצי נוי כגון אלון, ליבנה, מייפל או צפצפה
  • צמחים רב שנתיים כמו לבנדר או יסמין

האם יש טיפול לריקבון שורשים?

למרבה הצער, אין באמת תרופה לריקבון שורשים. וללא טיפול, עקירת העץ תהפוך לפתרון היחיד שלך. כמו כן, יהיה צורך לבצע הסרת גדם עם חיסול מוחלט של השורשים שעדיין קבורים מתחת לאדמה. בנוסף, ייתכן שיהיה צורך בחידוש הקרקע כדי להשמיד את הפטרייה לחלוטין.

לאחר שניקו את כל עקבות העץ המזוהם בעבר ולאחר שקיבל כמה קרני שמש ישירות על אדמתו, האדמה מנוקה. אז התנאים אינם תורמים יותר להתפתחות הפטרייה.

מניעת ריקבון שורשים

עצים או שיחים בריאים חזקים יותר ולכן מסוגלים להגן על עצמם טוב יותר מפני סוג זה של זיהום. אז שמרו ותטפלו בצמחים שלכם. כדאי גם להימנע מגידול העצים במקום לח מדי, כי בסביבה מסוג זה השכיחה ביותר של ריבוי פטריות. היזהרו לא לפצוע את בסיס העצים, כי דרך חתכים הפטרייה יכולה להתחיל לזהם אותם. המניעה היחידה נגד ריקבון שורשים היא מעט קיצונית, מכיוון שהיא מורכבת מאי השתילה מחדש של עץ או שיח שבו נעקר עץ מזוהם ישן.

מאמרים קשורים:

גלדיולוס: שתילה, גידול וטיפול

Strelitzia: שתילה, גידול וטיפול