איך להילחם בתולעי תיל בגינה

זחל תולעת התיל טפיל פירות וירקות רבים כמו תותים, תפוחי אדמה וסלטים. ירקות שורש הם בדרך כלל הקורבנות הראשונים. התולעים הצהובות הללו, המכונות "חוט ברזל", מחוררות שורשים ופקעות. מזיק זה יכול לחיות עד 5 שנים. אז הנה כמה טיפים למאבק ומניעה לפעול כל עוד יש זמן!

תעודת זהות של תולעי תיל

זחל תולעת התיל אדיר לגינת הירק. ואכן, לזחל הזה שנקרא תולעת תיל יש 3 זוגות קטנים של רגליים. ניתן לזהות את הזחלים לפי צבעם הצהוב וצורתם המוארכת. אורכם נע בין 0.5 ל-2 ס"מ.

תולעת התיל הבוגרת היא חיפושית בצבע חום או צהוב. גודלו של החרק הבוגר הוא בערך 2 ס"מ ויש לו את הייחודיות, אם הוא נמצא על הגב, שהוא מסוגל להקרין את עצמו כדי לעלות מיד בחזרה.

הביצים מפוזרות באדמה בעומק רדוד. לאחר בקיעה, הם מולידים את הזחלים אשר שוהים בכדור הארץ מספר שנים. ואז הזחלים מתבקעים. הם יורדים לעומק האדמה עד 60 ס"מ, ויוצאים באביב בגודל בוגר.

זחלים רגישים מאוד ל קַר ולהישאר מתחת לאדמה כל החורף. הם גם קוברים את עצמם כשמזג ​​האוויר יבש, מכיוון שהם לא אוהבים את בַּצוֹרֶת. פגיעה במטעים נצפית בין מאי ליוני וכן בסוף הקיץ. כל אדמה לחה חיובית להתרבות של חרק זה.

טאופין (Athous hemorrhoidalis)
קרדיטים: Henrik_L/iStock

איזה נזק הם גורמים וכיצד להילחם?

הזחלים ניזונים בעיקר משורשים ופקעות. לאחר שהושפעו מתולעת התיל, הצמחים מתים בחזרה ואינם פרודוקטיביים יותר כלל. זה משפיע מאוד על היבול כאשר הפלישה חזקה מדי.

כדי להילחם נגד חרק זה, תחילה יש צורך לבצע פעולות מניעה. התחל בהתקנה מחזור זרעים בגן. תביא כמה ליים יכול גם להיות יעיל, שכן תולעי תיל לא אוהבות קרקעות גירניות. או טכניקה אחרת, הביאו פתרון של זבל שרך, שהוא מאוד יעיל כדוחה. אתה תערבב אותו עם המים מהמזלף.

כדי להביס את החרק, קיימים קוטלי חרקים, אבל הם רעים מאוד לאדמה ומאוד לא אקולוגיים. הם לא מומלצים. הפתרון האקולוגי ביותר מורכב בלכידת החרק על ידי חיתוך תפוח אדמה בפרוסות ושתילתן באדמה. החלף את המלכודות כל יומיים. מטרת הפעולה הזו היא קודם כל לבדוק אם האדמה נגועה, אחר כך שנית להרוג את הזחלים שנכנסים למכונת הכביסה. תולעי תיל מאוד אוהבות תפוחי אדמה, ובוודאי ימשכו יותר לפרוסות המונחות בגינה מאשר לצמחים אחרים.

מָקוֹר

מאמרים קשורים:

באגים שטניים: פלישה צפויה בחודשים הקרובים…

קוצ'יניל: תרופות טבעיות להרחקתן מהגינה

פשפשים: 3 טיפים להיפטר מהם ללא כימיקלים

10 פרחי סתיו להכנסת צבע לגינה

איך לגדל קפה ערביקה?